kaczkiozdobne.pl

Chów kaczek

 

Poniżej przedstawiamy tekst napisany na podstawie krótkiego poradnika chowu kaczek z roku 1957.

Kaczki rosną szybciej niż inne gatunki drobiu, są łatwe w chowaniu i szybko rosną. Chów kaczek nie jest trudny. Kaczki mogą być już chowane na niewielkiej przestrzeni ogrodzonej siatką. Oczywiście dobrze jest umieścić w ogrodzeniu niewielki daszek, który będzie chronił kaczęta przed deszczem oraz zbyt silnym słońcem.

Oczywiście jeśli w pobliżu naszej działki znajduje się staw, rów łub tez łąka wychów kaczek będzie znacznie łatwiejszy. Chów kaczek bez wody nie wpływa ujemnie na ich zdrowie.

Przez pierwsze 3 tygodnie małe kaczęta wymagają troskliwej opieki. Powinny mieć w tym czasie zapewnione źródło ciepła: kurę czy sztuczną kwokę i ciepłe, suche, czyste pomieszczenie. Staranny wychów przez pierwsze 2-3 tygodnie przyspiesza rozwój kacząt i dodatnio wpływa na ich wygląd i zdrowie.

Sztuczną kwoke trzeba sprzątać codziennie. Deseczki do karmienia i poidełka trzeba myć i suszyć po każdym karmieniu.

Temperatura sztucznej kwoki przez pierwsze dni powinna wynosić 25 – 26 stopni C, następnie stopniowo się ją obniża, tak, że po upływie trzech tygodni powinna wynosić 18 stopni C. Przy ciepłej pogodzie kaczęta 10 – 14 dniowe nie ptorzebują już dogrzewania.

Jeśli kacząt jest niewiele, można przygotować dla nich pudełko miękko wysłane, gdzie będą mogły ogrzać się jedno od drugiego.

Na początku młodym kaczkom podajemy bułkę zwilżoną mlekiem. Po jakimś czasie możemy podać serek jajeczny zmieszany ze śrutą pszenną lub suchą bułką tartą i świeżo zerwanymi, siekanymi zielonkami. Po 5 – 6 dniach wprowadzamy stopniowo twaróg, płatki owsiane, śrutę pszenną, ziemniaki. Kaczęta karmimy 4 razy dziennie, podając tylko mieszanki wilgotne, dzięki czemu możemy zużytkować wszystkie chwasty z działki.

Mieszankę wilgotną przygotowuje się z 80 g śrut zbożowych (owsianej, pszennej, jęczmiennej, kukurydzianej), 10 g mączki mięsno – kostnej (możemy ją zastąpić mlekiem odtłuszczonym, serwatką czy też resztkami mięsa) z dodatkiem ziemniaków i dorbno siekanej, świeżej zielonki: chwastów oraz odpadków z warzyw.

Młode kaczęta są wrażliwe na wilgoć, trzeba je chronić przed rosą i deszczem. Trzytygodniowe kaczki można już wypuszczać na wybieg.

Żywienie kaczek

Karma dla kaczej jest tania. Możemy żywić je chwastami, odpadkami jarzyn, resztkami z kuchni, które dodajemy do mieszanek wilgotnych. Bardzo dobra jest rzęsa. Trzeba ją ściągać grabiami i uważać aby była świeża – nie skwaśniała. Dobrze jest podawać kaczkom 3 – 4 g na jedną sztukę dziennie skiełkowanego ziarna owsa czy jęczmienia.

Młode, 7 – 8 tygodniowe, kaczki są bardzo żarłoczne, niewybredne i bardzo szybko rosną. Karmimy je 5 razy dziennie mieszankami wilgotnymi z dużą ilością zieleniny (rzęsy, pokrzyw, mleczu) i niewielkim dodatkiem mleka chudego. Mleko polepsza smak mieszanki. Przy korytku z karmą musi być zawsze korytko ze świeżą wodą, tak aby kaczki po każdym kęsie mogły opłukać dziób i nozdrza z oblepiającej je karmy, oraz korytko z piaskiem, żwirem i węglem. Karma powinna być zawsze świeża, czysta, jak najbardziej urozmaicona.

Źródło: Przewodnik działkowca. Red. Z. Brzywcza – Kunińska, PWRIL 1957