kaczkiozdobne.pl

Krótko na temat ras kaczek

 

Dzisiejsza kaczka domowa wywodzi się od kaczki krzyżówki. Spośród zwierząt domowych kaczka nie ma w Europie zbyt długiej historii. Co prawda już starożytni Grecy i Rzymianie zajmowali się chowem kaczek ,ale były to przede wszystkim hodowle półdzikie.

Mimo, że kaczka to ptak wodny można je hodować zarówno w budynku jak i na wybiegu. W zależności od rasy kaczki oprócz ptaków ozdobnych mogą być także doskonałymi nioskami lub też ptakami tucznymi. Mięso kaczek jest bardzo smaczne i przedkładane jest nad mięso innych ptaków. Jaj kacze są niezwykle cenione przez znawców i są bardzo aromatyczne.

Rasy kaczek hodowlanych

Jednym z najbardziej popularnych ras kaczek hodowlanych na jajka to khaki-campbell oraz biegus indyjski. Potrafią one znieść nawet 300 jaj rocznie o wadzie 60-80 g sztuka. Kaczki rasy biały pekin hodowane są przede wszystkim dla tuczu. Nie tylko szybko rosną ale i dobrze się niosą. W ostatnich czasach kaczkę Pekin wypiera z hodowli kaczka piżmowa. Kaczka ta nie kaczki ozdobnema wielkich wymagań hodowlanych a do tego jest dosyć odporna na choroby. Kaczki te mogą być hodowane zarówno na pastwisku jak i w budynku.

Kaczki piżmowe różnią się od innych popularnych ras kaczek nie tylko pochodzeniem ale i długością lęgu. Kaczki te potrzebują na wysiadywanie jaja 33-35 dni podczas gdy zwykle kaczkom wystarcza tylko 28 dni. Kaczki Pekin podczas tuczu szybko odkładają tłuszcz natomiast piżmowe prawie wcale nie odkładają go. Ich mięso jest ciemno przypominają barwę dziczyznę. Między innymi dzięki temu rasa ta bardzo szybko podbiła rynek i stała się bardzo popularną kaczką hodowlaną.

Jedna z wad kaczek piżmowych jest ich znaczny dymorfizm płciowy. Kaczor jest znacznie cięższy i do osiągnięcia optymalnej masy ciała potrzebuje około dwóch tygodni więcej niż osobniki żeńskie. 

W Polsce kaczki z przeznaczeniem wyłącznie na jajka nie są zbyt popularne. Charakteryzuje się bardzo wysoka nieśność, sięgającą aż 140-200 jaj rocznie. Mają one spionowaną postawę oraz drobną i lekką budowę. Ciężar dorosłego kaczora wynosi 2,0 kg, kaczki 1,7 kg. Przedstawicielem tego typu kaczek jest rasa biegus.

Kaczki z przeznaczeniem na mięso charakteryzują się poziomą postawą, długim i jednocześnie szerokim oraz głębokim tułowiem. Kaczki te szybko rosną, mają dobra jakość mięsa, osiągają późno dojrzałość płciowa i niezbyt wysoka nieśność (około 60-90 jaj). Do tego typu zaliczamy następujące rasy: rouen (ruan) - hodowaną we Francji i aylesbary (ejizber) - wyhodowaną w Anglii. Ciężar dorosłych kaczek przekracza niekiedy 5 kg.

Kaczki ogólnoużytkowe charakteryzuje pozioma lub pionowa postawa ciała, tułów długi, szeroki i głęboki, pierś szeroka i zaokrąglona. Barwa upierzenia biała. Obok wysokiej nieśności wyróżniają się dobrą wydajnością rzeźną i jakością mięsa. Jedyną rasą kaczek chowanych w kraju jest rasa pekin, zaliczana właśnie do typu ogólnoużytkowego. Nieśność ich wynosi 80-100 jaj o przeciętnym ciężarze 70-90 g. Upierzenie białe lub lekko kremowe. Kaczki rasy pekin hodowane w Polsce są pochodzenia holenderskiego lub krajowego (odmiana amerykańska) albo też są mieszańcami tych dwóch odmian.

Kaczki rasy pekin charakteryzuje dobre umięśnienie klatki piersiowej. Kształt tułowia przypomina równoległobok. Tułów osadzony jest nisko na stosunkowo krótkich, szeroko rozstawionych nogach. Postawa niezbyt pionowa. Grzbiet szeroki, lekko zaokrąglony. Głowa płaska, szyja średniej grubości. Dorosły kaczor w wieku 5 mieś. waży 3,5 kg, kaczka 3,0 kg.

Kaczęta rasy pekin cechuje szybkie tempo wzrostu i szybkie opierzanie się, bardzo dobre umięśnienie oraz dobre wykorzystywanie karmy, dlatego używane są do produkcji brojlerów.